Wyoming high school football schedule: Week 1

The Wright High School football team, in CLASS 1A 9-MAN, will play at Cowley (Rocky Mountain) at 5 p.m. Friday. (Photo courtesy of Crystal O'Bryan)

GILLETTE, Wyo. — Here’s a look at who and where Wyoming’s high school football teams will play in Week 1 across the state this weekend.

Local schools (in Campbell County) are in bold.

CLASS 4A

  • Casper (Kelly Walsh) at Cheyenne (Central), 6 p.m. Friday
  • Sheridan at Cheyenne (South), 6 p.m. Friday
  • Gillette (Thunder Basin) at Rock Springs, 6 p.m. Friday
  • Gillette (Campbell County) at Laramie, 6 p.m. Friday
  • Cheyenne (East) at Casper (Natrona County), 7 p.m. Friday

CLASS 3A

  • Douglas at Jackson (Jackson Hole), 5 p.m. Friday
  • Riverton at Cody, 7 p.m. Friday
  • Lander (Lander Valley) at Green River, 7 p.m. Friday
  • Powell at Worland, 7 p.m. Friday

CLASS 2A

  • Kemmerer at Glenrock, 5 p.m. Friday
  • Dayton (Tongue River) at Thermopolis (Hot Springs County), 6 p.m. Friday
  • Lovell at Big Horn, 6 p.m. Friday
  • Mountain View at Wheatland, 7 p.m. Friday

CLASS 1A 9-MAN

  • Pine Bluffs at Shoshoni, 4 p.m. Thursday
  • Pavillion (Wind River) at Saratoga, 6 p.m. Thursday
  • Moorcroft at Greybull, 6 p.m. Thursday
  • Lingle-Fort Laramie at St. Stephens, 1 p.m. Friday
  • Yoder (Southeast) at Basin (Riverside), 2 p.m. Friday
  • Ethete (Wyoming Indian) at Guernsey-Sunrise, 4 p.m. Friday
  • Big Piney at Lusk (Niobrara County), 5 p.m. Friday
  • Wright at Cowley (Rocky Mountain), 5 p.m. Friday

CLASS 1A 6-MAN

  • Kaycee at Hanna-Elk Mountain-Medicine Bow, noon Friday
  • Baggs (Little Snake River) at Meeteetse, 7 p.m. Friday
  • Casper (Christian) at Burlington, 11 a.m. Saturday
  • Ten Sleep at Encampment, 2 p.m. Saturday
  • Dubois vs. Hulett, 2 p.m. Saturday*

*Game played in Ten Sleep

INTERCLASS

  • Newcastle at Buffalo, 7 p.m. Friday
  • Rawlins at Pinedale, 7 p.m. Friday
  • Casper (Kelly Walsh) sophomores at Midwest, noon Saturday

OUT-OF-STATE OPPONENTS

  • Evanston at Sandy (Jordan), Utah, 7 p.m. Friday
  • Yuma, Colo. at Burns, 7 p.m. Friday
  • Mitchell, Neb. at Torrington, 7 p.m. Friday
  • Preston, Idaho at Afton (Star Valley), 7 p.m. Friday
  • Lyman at Montpelier (Bear Lake), Idaho, 7 p.m. Friday