Prep basketball All-State teams: Gillette schools see five players honored among Wyoming’s best

(Dan Cepeda, Oil City)
NOTE: All-State Teams were selected by the Wyoming Coaches Association. Class 4A Boys Basketball All-State
  • Deegan Williams, Gillette (Thunder Basin)
  • McKale Holte, Gillette (Thunder Basin)
  • Ryan Baker, Gillette (Thunder Basin)
  • Nathanial Talich, Cheyenne (Central)
  • Dylan Taylor, Green River
  • Drew Jackson, Cheyenne (East)
  • Garet Schlabs, Cheyenne (East)
  • Tyler Pacheco, Casper (Kelly Walsh)
  • Davis Crilly, Casper (Kelly Walsh)
  • Andrew Hanna, Jackson (Jackson Hole)
  • Alex Sanders, Sheridan
  • Kortlen Hilton, Afton (Star Valley)
  • Lucas Engle, Riverton
  • Mahlon Morris, Laramie
Class 4A Girls Basketball All-State
  • Brenli Jenkins, Rock Springs
  • Kamrynn James, Rock Springs
  • Molly Hays, Cody
  • Kennedi Niemann, Cody
  • Boden Liljedahl, Cheyenne (East)
  • Bradie Schlabs, Cheyenne (East)
  • Jordan Jones, Cheyenne (East)
  • Joelie Spelts, Gillette (Thunder Basin)
  • Laney McCarty, Gillette (Thunder Basin)
  • Emma Patik, Casper (Natrona County)
  • Megan Hagar, Casper (Natrona County)
  • Megan Counts, Green River
  • Logann Alvar, Casper (Kelly Walsh)
  • Morgann Jensen, Laramie
Class 3A Boys Basketball All-State
  • Ashton Barto, Rawlins
  • Eli Kern, Rawlins
  • Kade Preuit, Wheatland
  • Eli Patterson, Buffalo
  • Cam Spence, Douglas
  • Nate Halquist, Douglas
  • McKoy Smith, Lyman
  • Brock Johnson, Powell
  • Tisso Guina, Lander (Lander Valley)
  • Jake Kampman, Kemmerer
  • Jackson Kirkbride, Burns
  • Court Gonsalez, Worland
  • Carter Clark, Worland
Class 3A Girls Basketball All-State
  • Demi Stauffenberg, Lander (Lander Valley)
  • Brice Hansen, Lyman
  • Sage Bradshaw, Lyman
  • Charlsie Rose, Lyman
  • Jaylen Ostenson, Newcastle
  • Shelby Tidyman, Newcastle
  • Reece Hailey, Torrington
  • Allison Olsen, Douglas
  • Lauren Olsen, Douglas
  • Rylee Jo Ward, Burns
  • Rosales Cantrell, Buffalo
  • Olivia Nielson, Kemmerer
  • Roxanne Rogers, Pinedale
  • Elyn Bowers, Pinedale
Class 2A Boys Basketball All-State
  • Brant Brockman, Dayton (Tongue River)
  • Alex Mills, Shoshoni
  • Garrett Ostler, Dayton (Tongue River)
  • Carsyn Weber, Cowley (Rocky Mountain)
  • Toby Schons, Big Horn
  • Cade Butler, Big Horn
  • Carlos Rodriguez, Greybull
  • Parker Worman, Wright
  • Stu Lerwick, Pine Bluffs
  • Chaumbrey Romero, Pavillion (Wind River)
  • Wylie Shearer, Pavillion (Wind River)
  • Ryan Fornstrom, Pine Bluffs
  • Jordan Barraza, St. Stephens
  • Vidale C’Bearing, Ethete (Wyoming Indian)
Class 2A Girls Basketball All-State
  • Adelaide Williams, Glenrock
  • KyAnna Petz, Moorcroft
  • Kailee Gill, Moorcroft
  • Talissa Fischbach, Moorcroft
  • Abby Gray, Pine Bluffs
  • Caroline Schlattemann, Basin (Riverside)
  • Josey Steed, Cowley (Rocky Mountain)
  • Kiara Jolley, Cowley (Rocky Mountain)
  • Victoria Arnold, Cowley (Rocky Mountain)
  • Cana McInerney, Sundance
  • Bailey Hofland, Sundance
  • Katy Kalasinsky, Dayton (Tongue River)
  • Desireen C’Hair, Ethete (Wyoming Indian)
  • Taylor Trosper, Ethete (Wyoming Indian)
Class 1A Boys Basketball All-State
  • Luca Brooks, Upton
  • Reece Barritt, Upton
  • Dawson Smith, Upton
  • Grady Bartlett, Saratoga
  • Grant Bartlett, Saratoga
  • Harley Davis, Kaycee
  • Trevor Jones, Farson-Eden
  • Koye Gilbert, Encampment
  • Brian McCoid, Guernsey-Sunrise
  • Cody Wright, Dubois
  • Max Claar, Dubois
  • Ryan Wells, Dubois
  • Carson Jones, Burlington
  • Dace Bennett, Meeteetse
Class 1A Girls Basketball All-State
  • Kelsi Nicholson, Burlington
  • Kylee Dayton, Cokeville
  • Emmie Barnes, Cokeville
  • Tyra Thoren, Farson-Eden
  • Sierra Kilts, Kaycee
  • Jackie Ramirez, Kaycee
  • Skylynn Ready, Baggs (Little Snake River)
  • Whitney Bennett, Saratoga
  • Sidney Anderson, Yoder (Southeast)
  • Breanna Herring, Yoder (Southeast)
  • Kealy Carson, Yoder (Southeast)
  • Sophie Louderback, Upton
  • Alyson Louderback, Upton
  • Jerrica Caylor, Upton
Oil City News is Central Wyoming's largest locally owned, independent news platform. We specialize in hyperlocal coverage of the people, places and events that shape the community we love. Oil City's award-winning staff or Casper-based, professional journalists are dedicated to bringing readers stories fast, first and forever free.