Bolts, Camels hold steady in basketball standings

At left, the Bolts huddle up during one of their four big games at the Hoops City Classic in South Dakota (Photo courtesy of Thunder Basin Boys Basketball). Right, CCHS sophomore Mykhia Dymond sets up the offense for the Camels (Photo courtesy of Kellie Jo Allison Photography)
The 2021 calendar year is over, but the high school basketball seasons are far from it. There are just a couple weeks left of non-conference games remaining before the real games begin.
Thunder Basin and Campbell County were the only 4A teams to play between the Christmas and New Year’s holiday. It was a big benefit for all four teams has they gained valuable experience playing some of the top competition in South Dakota and Tennessee.
Because both Gillette schools were in action, they will have this week off as the rest of the state returns to action after nearly two weeks off.
Going into the bye week, the Thunder Basin boys are the No. 1-ranked team in Wyoming with an 8-2 overall record. The Bolts girls’ squad is ranked fourth in the same media/coaches poll released by WyoPreps.com and have the second best record in 4A, behind undefeated Cheyenne East.
For the Camels, the teams have not dipped into the top five of the rankings but are both making progress after a week of taking on out-of-state foes. Both boys and girls teams are 3-5 on the young season and in the middle of the pack in the conference standings.
Here are the statewide standings entering the new year provided by WyoPreps.

Varsity boys’ standings

Campbell County junior Kody Kline slices through the defense searching for a bucket for his Camels. (Photo courtesy of kellie Jo Allison Photography)
4A East
1. Thunder Basin 8-2
2. Kelly Walsh 6-0
3. Cheyenne East 6-1
4. Cheyenne South 5-1
5. Laramie 5-1
6. Cheyenne Central 4-3
7. Campbell County 3-5
8. Sheridan 3-0
4A West
1. Natrona County 5-2
2. Green River 3-3
3. Riverton 3-3
4. Evanston 1-5
5. Rock Springs 1-5
6. Star Valley 1-7
7. Cody 0-3
8. Jackson 0-3
3A Northwest
1. Worland 2-1
2. Lander 2-4
3. Powell 1-2
4. Lovell 1-3
3A Southwest
1. Kemmerer 4-2
2. Mountain View 4-4
3. Lyman 3-4
4. Pinedale 0-7
3A Northeast
1. Douglas 6-0
2. Buffalo 4-0
3. Newcastle 2-3
4. Thermopolis 1-3
3A Southeast
1. Rawlins 3-1
2. Burns 5-5
3. Torrington 3-6
4. Wheatland 2-4
2A Northwest
1. Rocky Mountain 4-1
2. Shoshoni 5-3
3. Greybull 3-4
4. Riverside 2-5
2A Southwest
1. Wyoming Indian 1-3, 1-0
2. Big Piney 3-1
3. Wind River 4-3
4. St. Stephens 5-1, 0-1
2A Northeast
1. Tongue River 5-2
2. Wright 5-3
3. Sundance 4-3
4. Big Horn 3-3
5. Moorcroft 3-3
2A Southeast
1. Pine Bluffs 5-2
2. Lusk 3-4
3. Glenrock 1-2
1A Northwest
1. Ten Sleep 2-1
2. Meeteetse 2-2
3. Dubois 1-2
4. Burlington 1-4
1A Southwest
1. Encampment 2-1
2. Little Snake River 3-3
3. Saratoga 1-2
4. Cokeville 1-5
5. Farson-Eden 1-5
1A Northeast
1. Upton 6-0
2. Kaycee 2-2
3. Hulett 2-4
4. Midwest 1-1
5. Arvada-Clearmont 0-3
1A Southeast
1. Guernsey-Sunrise 3-1
2. Southeast 3-5
3. Lingle-Ft. Laramie 2-5
4. H.E.M. 1-3
5. Glendo 0-0
6. Rock River 0-3

Varsity girls’ standings

The Thunder Basin girls enjoy some bonding time before taking on Brandon Valley, the No. 2-ranked team in South Dakota. (Photo courtesy of TBHS Lady Bolts Basketball Fan Page)
4A East
1. Cheyenne East 7-0
2. Thunder Basin 6-3
3. Kelly Walsh 4-2
4. Laramie 4-2
5. Campbell County 3-5
6. Cheyenne Central 2-5
7. Cheyenne South 0-6
4A West
1. Natrona County 6-0
2. Cody 4-0
3. Green River 4-2
4. Jackson 2-1
5. Evanston 2-4
6. Rock Springs 2-4
7. Riverton 1-5
8. Star Valley 2-5
3A Northwest
1. Lovell 4-1
2. Lander 3-3
3. Powell 2-2
4. Worland 1-2
3A Southwest
1. Lyman 6-1
2. Mountain View 4-2
3. Pinedale 4-2
4. Kemmerer 1-6
3A Northeast
1. Douglas 6-0
2. Buffalo 2-1
3. Newcastle 2-1
4. Thermopolis 1-3
3A Southeast
1. Wheatland 3-3
2. Torrington 4-5
3. Burns 3-7
4. Rawlins 1-3
2A Northwest
1. Rocky Mountain 2-3
2. Greybull 2-4
3. Riverside 2-4
4. Shoshoni 0-8
2A Southwest
1. Wyoming Indian 8-0
2. Big Piney 1-2
3. Wind River 0-6
4. St. Stephens 1-4
2A Northeast
1. Moorcroft 4-2
2. Sundance 4-3
3. Wright 3-3
4. Tongue River 3-4
5. Big Horn 1-5
2A Southeast
1. Glenrock 2-3
2. Pine Bluffs 2-5
3. Lusk 1-5
1A Northwest
1. Burlington 4-1
2. Meeteetse 3-1
3. Dubois 1-2
4. Ten Sleep – No team this season
1A Southwest
1. Little Snake River 5-1
2. Saratoga 2-1
3. Cokeville 4-3
4. Encampment 1-2
5. Farson-Eden 1-5
1A Northeast
1. Upton 5-1
2. Kaycee 1-1
3. Midwest 1-1
4. Arvada-Clearmont 1-2
5. Hulett 0-6
1A Southeast
1. Southeast 7-1
2. Lingle-Ft. Laramie 4-3
3. Rock River 1-2
4. Guernsey-Sunrise 1-3
5. H.E.M. 1-3