2019 Wyoming District Teachers Of The Year

Educational background. Microscope, books pile, pencils, colorful liquids, magnifying glass, apple and coffee cup against classroom blackboard with written word education. Back to school concept

On Monday, Jan. 7, Wyoming Department of Education (WDE) Chief Academic Officer Shelley Hamel, sent a memorandum to school administrators across the state honoring all of the 2019 Wyoming District Teachers of the Year.

The 2019 Wyoming Teacher of the Year, Valerie Bruce of Campbell County School District #1, was selected from the pool of Wyoming District Teachers of the Year.

The full list of educators honored appears below.

 

2019 Wyoming District Teachers of the Year:

Fredrick Pannell, Albany County School District #1

Lynne Ann Sanders, Big Horn County School District #1

Dawn Thur, Big Horn County School District #3

-- Advertisement – Story Continues Below --

Valerie Bruce, Campbell County School District #1 (2019 Wyoming Teacher of the Year)

Anthony Lucero, Carbon County School District #1

Emily Haught, Converse County School District #1

Miranda Haskell, Converse County School District #2

Lisa Moss, Fremont County School District #1

Malia Qureshi, Fremont County School District #2

Stephen Hart, Goshen County School District #1

Aimee Kay, Hot Springs County School District #1

-- Advertisement – Story Continues Below --

Mary Odenbach, Johnson County School District #1

Dustin Lee, Laramie County School District #2

Tracey Sorenson, Lincoln County School District #2

Cheryl Junge, Natrona County School District #1 •

Necole Hanks, Park County School District #1

Audra Wood, Park County School District #6

Renee McKain, Platte County School District #1

-- Advertisement – Story Continues Below --

Sonja Brown, Platte County School District #2

Justin Kidneigh, Sheridan County School District #1

Katie Medill, Sheridan County School District #2

Gregory Bell, Sublette County School District #9

John Cundall, Sweetwater County School District #1

Genny Luckau, Sweetwater County School District #2

Michelle Rooks, Teton County School District #1

Anna Deru, Uinta County School District #4

-- Advertisement – Story Continues Below --

Kenna Lamb, Washakie County School District #1

Ross Hauptman, Washakie County School District #2

Joseph Samuelson, Weston County School District #7

For more information, contact Robin Grandpre, Project & Performance Manager and TOY Coordinator, at 307-777-5315 or robin.grandpre1@wyo.gov.